Egy olyan időszakban, amikor a bányaipar világszerte hozzájárul a szén-dioxid-kibocsátás növekedéséhez, egy kanadai gyémántbánya tiszta energiát kezdett termelni. Az erőfeszítés célja a szén-dioxid-kibocsátás csökkentése és az iparág vezetése a tiszta energiára való jelentős átállás felé.
A Rio Tinto bányavállalat naperőművet használ a tiszta energia előállítására a Diavik gyémántbányában – írja az Interesting Engineering.
A bányavállalat befejezte a 3,5 megawatt kapacitású naperőmű telepítését a kanadai Északnyugati Területeken. A projekt egyben az ország legnagyobb, hálózaton kívüli naperőműve a kanadai területeken.
A Diavik gázolajfogyasztását egymillió literrel csökkenti a létesítmény
A létesítmény évente egymillió literrel csökkenti a dízelüzemanyag-fogyasztást Diavikban. A 6 620 panellel rendelkező naperőmű évente 4,2 millió kilowattóra napenergiát termel.
Emellett 2900 tonna CO2-egyenértékkel csökkenti az üvegházhatású gázok kibocsátását. Ez ahhoz hasonló, mintha évente 630 autót távolítanának el az utakról.
A lépés a Diavik bánya élettartamának 2026 végén esedékes végét és az ebből következő, körülbelül három évig tartó bezárást hivatott megelőzni. A naperőmű a bánya villamos energiájának akár 25%-át is biztosítani fogja a bezárási munkálatok alatt, és a napfényből, valamint a hóról visszaverődő fényből termel majd energiát – áll a vállalat sajtóközleményében.
Matthew Breen, a bánya operatív igazgatója kijelentette, hogy Kanada északi részén a legnagyobb, hálózaton kívüli naperőmű a vállalat környezet iránti elkötelezettségének legújabb jele, amelyben az emberek élnek és dolgoznak, és javítani fogja a Diavikban folyó műveletek energiahatékonyságát.
„Büszkék vagyunk arra, hogy élen járhatunk a nagyszabású megújulóenergia-projektek terén Kanada északi részén” – tette hozzá Breen.
A vállalat kiemelte, hogy az Északnyugati Területek kormánya 3,3 millió kanadai dollár (2,4 millió dollár) támogatást adott a Rio Tintónak a projekt finanszírozására. A Whitehorse-i székhelyű Solvest 2024 februárjában kezdte meg a létesítmény építését. A Rio Tinto csoport, a brit-ausztrál multinacionális vállalat világszerte jelentős előrelépéseket tesz a szén-dioxid-mentesítési kezdeményezések terén. A vállalat célja, hogy 2030-ra 50%-kal csökkentse az üvegházhatású gázok Scope 1 és 2 kibocsátását, és 2050-re elérje a nettó nullát az összes tevékenységében.