A szél- és napenergia megújuló energiaforrások, szinte ingyen rendelkezésünkre állnak, mégsem használjuk ki őket eléggé. A New World Wind nevű francia cég azon dolgozik, hogy a szélturbinákat elérhetőbbé tegye, a hatalmas lapátú szélturbinák helyett mérnökei megalkották a szélfát vagy szélenergiafát.
Az új turbina alakja fára emlékeztet, ágain levelek helyett kis lapátok dolgoznak, a cég igazgatójának konkrétan a falevelek mozgása adta az ihletett és pár év kutatómunka után Bretagneban ültették el az első szélenergiafát.
Az új prototípus előnyei:
- csendes
- hatékony, több energiát állít elő egy nap, mint a hagyományos turbinák, mert a kis szellőket is használja
- intelligens, a levelek mindig tudják merre forduljanak a leghatékonyabb energiabegyűjtés érdekében
- mérete miatt parkokban, városokban is elhelyezhető, átlagos magassága 9-10 méter, átmérője 7,8 méter
Egy fán átlagosan 54 levélke dolgozik és évi 300 napon képes termelni, míg a klasszikus szélturbináknál ez a szám csak 120 - 140 nap.
Jérôme Michaud-Larivière, akinek a fejéből az ötlet kipattant, a japán Fukushimában bekövetkezett nukleáris katasztrófa után kezdett el komolyabban foglalkozni a megújuló energia témával és szenvedélye átragadt egy beruházóra is, így született meg a közös cégük, bár 2017-ben igen komoly anyagi kihívással kellett szembenézniük, úgy néz ki túlélték az első nehéz éveket.
A már felsorolt előnyök közül a helyigényre fektetik a legnagyobb hangsúlyt, hiszen hosszú távon mindenképp jövedelmező akár kertekben, irodaházak parkjában elhelyezni ezeket a fákat. Mivel világyszerte egyre több ember költözik városokba ez az egyelőre futurista elképzelés idővel realitássá válhat.